آفات و بیماری های درخت پالونیا

بازدید: 8549
ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بیماری جاروی جادوگر

آشنایی با انواع بیماری هایی که گونه های پالونیا به آنها دچار می‌شوند، موجب کاهش تلفات از زمان انتخاب نهال و بذر تا چوب دهی خواهد شد.

 

بیماری Witches’ broom

پالونیا به برخی از بیماری ها و آفات حساس می‌باشد. در شمال چین، بیماری Witches’ broom‌ و هجوم حشرات برگخوار از مشکلات جدی می‌باشد. در جنوب، حشرات برگخوار و چوبخوار مانند سوسکهای شاخک دراز به درختان حمله می‌کنند به‌علاوه حشرات فلسدار و دارکوب‌ها نیز به درختان خسارت وارد می‌نمایند.

 

بیماری Witches’ broom شایع‌ترین بیماری درختان پالونیا به‌ویژه در ایالات شمالی چین  می‌باشد. در سال‌های اخیر، گسترش بیماری جاروی جادوگر در جنوب چین نیز مشاهده شده است. این بیماری از رشد درختان کاسته و موجب از بین رفتن نهال های بذری و درختان جوان پالونیا می‌گردد. این بیماری در اثر تکثیر غیرجنسی درختان بیمار و افزایش نواحی جنگل‌کاری انتشار می‌یابد.

 

بیماری جاروی جادوگر نوعی بیماری مسری است و علائم آن در شاخه ها، تنه، گلها و ریشه ها ظاهر می‌شوند. علائم اصلی در گونه‌های مختلف پالونیا متفاوت است. در شاخه هایی که مبتلا به این بیماری شده‌اند تعداد زیادی از شاخه‌های محوری و فرعی ترکه ای و باریک می‌شوند. میان گروه متراکم و جمع‌شده و آرایش برگ‌ های پالونیا نامنظم می‌شود. پهنای برگ نیز زرد، کوچک و باریک و بدون رگبرگ و چروکیده می‌شود. این شاخه های کوچک ترکه ای نمی‌افتند و در زمستان ظاهر درخت خشکیده شده به نظر می‌رسد و از این جهت بیماری قابل شناسایی است. در اثر بیماری طی یک تا دو سال تمامی شاخه ها خشک شده و می‌میرند. گلبرگ ها برگی شکل شده و دمبرگ و جوانه های محوری و شاخه های حاصل به‌صورت خشک و باریک می‌شوند. کاسبرگ کوچک، زرد، شفاف و بدون کرک می‌گردد.

این بیماری در هر سنی بر روی پالونیا اثر می‌گذارد. در نواحی‌ای که بیماری Witches’ broom شایع است، حدود 5 درصد از کل نهال های پالونیا مبتلا می‌شوند. اثر بیماری بر نهالستان‌های قدیمی که بعد از تولید نهال، از ریشه های باقیمانده آن‌ها در خاک جهت تولید نهال‌ های جدید استفاده می‌شود، بیشتر است. میزان ابتلای به بیماری در درختان جوان 5 تا 30 درصد می‌باشد. نهال هایی که از طریق غیرجنسی تکثیر شده‌اند، شدیداً مبتلا می‌شوند. میزان شیوع بیماری در درختان بالای 4-5 ساله، 50-80 درصد می‌باشد. این بیماری با تأثیر شدید بر روی سیستم ریشه‌ای، رشد درختان جوان را 20 تا 25 درصد کاهش می‌دهد. در سال 1975 طی بررسی گیاهان نهالستان، مشاهده شد که بیماری سیستم ریشه ای جست ها و نهال های سالم کمتر از یک متر را مبتلا می‌سازد. نتایج نشان داده که طول سیستم ریشه‌ای نهال های سالم پالونیا 1230 سانتیمتر است، درصورتیکه طول سیستم ریشه ای نهال های مبتلا 465 سانتیمتر بوده است.

بیماری‌زایی Witches’ broom یا جاروی جاوگر، به‌دلیل تغییرات فیزیولوژیکی درختان مانند اختلالات متابولیکی، عدم تعادل در متابولیسم و دریافت انرژی، سوءتغذیه و مرگ تدریجی می‌باشد. آزمایشات نشان داده، تنظیم میزان کلروفیل و میزان پروتئین برگ های مبتلا به بیماری در مقایسه با برگ‌های سالم 30 تا 40 درصد کاهش می‌یابد.

 

بیماری Anthracnose 

بیماری Anthracnose

Anthracnose به برگ‌ها، دمبرگ و جوانه های نهال پالونیا آسیب می‌زند. نقطه‌های کمرنگی بر روی پهنای برگ ایجاد می‌شود که رنگ داخل این نقطه‌ها که گرد هم می‌باشند قهوه‌ای و رنگ حاشیه آنها زرد-سبز می‌باشد. قطر نقطه‌ها یک میلیمتر است و بعداً شکافی در مرکز آن ایجاد می‌شود. برگ‌ّهای مبتلا به‌زودی می‌افتند. زمانیکه رگبرگ های برگ های جوان آسیب دیدند، پهنک آنها غالباً چروک شده و تغییر شکل می‌دهند. بر روی دمبرگ، رگبرگ و جوانه ها آسیب دیده، این نقطه‌ها کوچک، قهوه‌ای روشن و دایره شکل‌اند. سپس نقطه‌ها بزرگترشده و بیضی نامنظمی با سوراخی در مرکز تشکیل می‌دهند. در حالت شدید ابتلاء، چند نقطه با هم ادغام می‌شود که موجب آماس بافت‌های برگ شده و جوانه ها می‌میرند. پس از بارندگی یا هوای مرطوب، نقطه‌ های کوچک سیاه یا قرمز رنگ دیگری بر روی نقطه های قبلی ظاهر می‌شوند.

شرایط مناسب برای تولید اسپور مولد این بیماری دمای 25 درجه سانتی‌گراد و رطوبت 90 تا 100 درصد می‌باشد. طی فصل رشد در اثر بارندگی و رطوبت این بیماری گسترش بیشتری دارد. اگر نهال‌ های بذری در نزدیکی هم کاشته شده باشند، تهویه هوا بسیار ناچیز، محیط رشد نهال ها سایه دار، مرطوب یا آبکی است و بیماری شدیدتر گسترش می‌یابد.

 

بیماری Sphaceloma

بیماری Sphaceloma paulownia

این بیماری مشترک بین نهال‌ های پالونیا و درختان جوان می‌باشد. زمانیکه جوانه ها مبتلا می‌شوند، نقطه های قهوه‌ای با حاشیه زرد رنگ در روی برگ‌های جوان و گاهی ساقه ها نمایان شده،‌ سپس سوراخ های گرد کوچکی در نواحی نقطه دار شده ظاهر می‌شود. نقطه های روی برگ با شکاف‌های نامنظمی به‌هم متصل می‌شوند. آسیب بیماری به رگبرگ‌های برگ های جوان پالونیا اغلب موجب تغییر شکل برگ‌ها می‌شود. حاشیه نقطه‌های ایجادشده برروی دمبرگ و ساقه‌های جوان گرد تا بیضی شکل می‌باشد. نقطه‌های قهوه‌ای تیره به‌هم می‌پیوندند که به‌صورت نوارهایی بر روی بافت‌های مبتلا قابل مشاهده است. سپس جوانه ها و برگ‌های جوان پیچیده، لوله شده و خشک می‌شوند و زمانیکه شدت بیماری زیاد گردد از بین می‌روند. زمان شیوع این بیماری مشابه بیماری Anthracnose می‌باشد.

 

بیماری مرگ گیاهچه

بیماری Damping-off در نهال‌های بذری

بیماری مرگ گیاهچه اساساً بر روی نهال های بذر پالونیا اثر می‌گذارد و علائم اصلی آن پوسیدگی جوانه، ساقه، برگ و ریشه است. عوامل بیماری‌زا طی زمستان، در بقایای گیاهی درون خاک زنده می‌ماند و در اوایل بهار پس از آب‌شدن یخ‌ها، بیماری شیوع می‌یابد. میزان ابتلا به بیماری به خصوصیات خاک، تراکم عوامل بیماریزا در خاک و در واقع مهمتر از همه به طریقه تکثیر درختان پالونیا بستگی دارد.

 

 

اشتراک‌گذاری در تلگرام
دیدگاه‌ها  
0 # ناصر 1398-05-23 18:15
آیا در مازندران آفتی شناسایی شده؟؟؟روش مقابله و سم پاشی در آنجا چگونه است؟؟؟درختان بلند را چگونه سم پاشی میکنند؟؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه