تهیه و نگهداری قلمه ریشه پالونیا

بازدید: 2965
ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

با توجه به اهمیت روش تکثیر با قلمه‌های ریشه‌ای جهت تولید نهال‌های با‌کیفیت، گونه‌های مناسبی از جنگل‌های بومی انتخاب‌شده و در فاصله زمانی بین برگ‌ریزی و شروع رشد مجدد، قلمه‌های ریشه درختان 1 یا 2 ساله جمع‌آوری و در نهالستان کاشته می شوند.

تهیه و نگهداری قلمه ریشه پالونیا

هر نهال 1 ساله 25 الی 30 عدد قلمه ریشه تولید می‌کند. بعد از انتخاب درخت مناسب، قلمه‌های ریشه‌ای به قطر 1 تا 4 سانتی‌متر در قطعات طولی 15- 18 سانتی‌متر قطع می‌گردند. قلمه‌هایی که قطر کمتر از 1 سانتی‌متر و یا طول کوتاه‌تر دارند تنها در صورتیکه کمبود قلمه ریشه ای وجود داشته باشد، برای تکثیر استفاده می گردند. 

برای جلوگیری از کاشتن وارونه ریشه‌ها، قسمتی که به یقه ریشه نزدیکتر است و باید به طرف بالا قرار‌گیرد را مسطح و قسمتی که باید پایین قرار‌گیرد را به صورت اریب قطع می‌کنند. برای دست‌یابی به رشد یکواخت و قدرت زنده‌مانی بالا، بعد از قطع باید آن‌ها را بر اساس ضخامتشان طبقه‌بندی نمود و 2 تا 3 روز در هوای خشک قرار داد.

بهتر است آن‌ها را درجایی خشک پهن نموده تا روی هم انباشته نشوند و برای اجتناب از یخ زدگی قلمه‌ها در دمای بیشتر از -2 درجه سانتی گراد (منفی 2 درجه) به خاک نهالستان انتقال داده شوند.

اگر ریشه‌ها فوراً بعد از قطع استفاده نمی‌شوند، بایدآن‌ها را در شرایط خاصی ذخیره نمود. در محل ذخیره، دما و رطوبت به دقت کنترل‌شده و حفظ رطوبت محیط و دما بین 0 تا 10 درجه سانتی‌گراد برای جلوگیری از خشک‌شدن ریشه‌ها بسیار حائز اهمیت می‌باشد. یک هفته قبل از کاشت ریشه‌ها برای سرعت‌بخشیدن به رشد، دمای محل ذخیره باید به 12 الی 18 درجه سانتی‌گراد برسد تا اولین ریشه‌ها و جوانه‌ها در آن تشکیل شود. آن‌ها را زمانی از انبار بیرون می برند که پوست آن‌ها ترک خورده و چند ریشه کوچک در آن پدید آمده باشد.

ریشه‌ها در دمای بالای 5 درجه سانتی‌گراد به راحتی تکثیر می شوند و دمای درونی آن‌ها به 60 الی 80 درجه سانتی‌گراد می رسد(متوسط حداقل دمای روز کمتر از 5 درجه سانتی گراد). به منظور رشد قلمه ها و زنده مانی بالا، عمل انتقال باید به سرعت انجام گیرد و قبل از کاشت قلمه‌ها خاک باید گرم شده باشد. ریشه‌های پالونیا طی 4 الی 5 روز در زمانی که دما در حدود 20 درجه سانتی‌گراد است، به سرعت رشد می‌کنند.

اشتراک‌گذاری در تلگرام
نوشتن دیدگاه