تکثیر پالونیا به روش قلمه ساقه

بازدید: 4674
ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

یکی از روش‌های تکثیر پالونیا استفاده از قلمه‌ی ساقه می‌باشد که معمولاً کاربرد کمی دارد به همین دلیل عده‌ای گمان می‌کنند که این روش برای تکثیر اصلاً پاسخ نمی‌دهد در حالی که این برداشت اشتباه است.

بر روی برخی ساقه‌های گیاهان جوان و شاخه‌های درختان بزرگ، جوانه‌های ریشه زا بوجود می‌آیند که ریشه‌های نابجاتولید می‌نمایند. درصد زنده‌مانی درختان جوانی که شاخه‌های آن‌ها دارای ریشه نابجاست بسیار کم است، لذا اغلب از قلمه‌ی ساقه این درختان جهت تکثیر استفاده می‌گردد. در مقایسه‌ای که بین روش تولید نهال پالونیا به وسیله قلمه‌‌ی ساقه نهال‌ها با روش تولید نهال از قلمه‌های ریشه انجام گرفت مشخص شد که استفاده از قلمه‌های ساقه در بعضی نواحی روش نسبتاً دشواری می‌باشد اما اگر در نهایت موفقیت‌آمیز باشد گیاهچه‌های قوی و باکیفیت تولید می‌نماید.

تولید گیاهچه با استفاده از قلمه‌های ریشه آسان‌تر است و استفاده از قلمه‌های ساقه به ندرت معمول می‌باشد اما استفاده از بخش‌های گره‌دار ساقه برای تکثیر رویشی موفق بوده است. بنابراین جوانه‌های حاصل از این گره‌ها، زمانی برای تولید نهال با ارزش‌اند که ابتدا از نظر کیفی انتخاب شده و کلون[1] های خوبی را در اثر تکثیر تشکیل دهند. این قلمه‌ها به ویژه وقتی که کمبود قلمه‌های ریشه‌ای وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند. 

 

قلمه زنی ساقه درخت پالونیا
مرحله اول: بریدن ساقه
مرحله دوم: اندازه‌گیری قلمه ساقه
تکثیر قلمه ساقه درخت پالونیا
مرحله سوم: کاشت قلمه ساقه پالونیا
کاشت و جوانه زدن قلمه ساقه پالونیا
مرحله چهارم: جوانه زدن قلمه ساقه
رشد قلمه ساقه پالونیا
مرحله پنجم: رشد قلمه ساقه
درخت پالونیا تکثیر شده
مرحله ششم: درخت پالونیا

 

 

[1] Clone

اشتراک‌گذاری در تلگرام
نوشتن دیدگاه