تکثیر پالونیا توسط بذر

بازدید: 7174
ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تهیه بذر پالونیا

 بذرهای پالونیا بسیار کوچکند و به سرعت تولید جوانه و ریشه می کنند.

تولید نهال از بذر یکی از روش های مهم برای تکثیر پالونیا می باشد. این روش چندین مزیت دارد:

الف- ریشه هایی که در این روش حاصل می شوند گسترش بیشتری نسبت به ریشه های تولید شده از قلمه های ریشه و ساقه دارند.

ب- درختان حاصل از بذر قوی ترند و سریع تر رشد می کنند.

ج- درختان حاصل از بذر نسبت به پوسیدگی مغز چوب مقاومند.

د- تجربیات نشان داده معمولاً بذرها معمولاً عاری از عوامل بیماری زا هستند و برای مقابله با شیوع بیماری ها، تکثیر بوسیله بذر اصلاح شده انجام می شود.

درختان پالونیایی که از بذر بوجود آمده اند معمولاً در سال اول طولی حدود 2 الی 3 متر دارند. حتی اگر مدیریت مناسبی اعمال گردد طول درختان از 4 متر تجاوز می کند.

روش های ویژه تولید نهال بذری پالونیا در قسمت های بعد به تفصیل شرح داده شده است. مراحل تولید نهال بذری پالونیا به شرح زیر است:

1-  جمع آوری و ذخیره بذر

بسته به نوع نهال پالونیا که قصد تولید آن را دارید باید بذر مناسب را تهیه نمایید. به این منظور می توان بذر را جمع آوری و ذخیره نمود و یا از منابعی که این بذرها را در اختیار دارند، تهیه کنید. در هر دوحال، نکات مربوط به جمع آوری و ذخیره بذر اهمیت بالایی دارند و دانستن آن ها موجب می شود در صورتی که قصد جمع آوری بذر را دارید این کار را با رعایت اصول انجام دهید و چنانچه قصد خرید بذر را دارید آگاهانه آن را انجام دهید. اطلاعات کامل در مورد بذر پالونیا را در مقاله مربوط به "جمع آوری و ذخیره بذر پالونیا" می توانید مطالعه کنید.

جمع آوری و ذخیره بذر پالونیا

2-  خیساندن بذر و تسریع جوانه زنی

قبل از کاشت به منظور اطمینان از شروع رشد سریع و کافی جوانه ها بذرها را می خیسانند. در این روش ابتدا بذرها را کمی مرطوب می کنند و سپس در آب گرم (40 درجه) به مدت 10 دقیقه می خیسانند. آن ها را از آب خارج کرده و برای جلوگیری از خشک شدن سطح آن ها، بذرها را به مدت 24 ساعت در آبی با دمای اتاق قرار می دهند. زمانی که آن ها را در جای گرم (25 تا 35 درجه سانتی گراد) گذاشتند، پوسته بذرها از انتهای میکروپیل باز می شود و "ریشه چه" در مدت 4 روز ظاهر می گردد. سپس می توان بذرها را در مدت 5 تا 6 روز پس از ظهور "ریشه چه" کاشت.

خیساندن بذر پالونیا

3-  کاشت بذر

زمان کاشت بذر در مناطق گوناگون و آب و هوای مختلف با هم متفاوت است اما تا حد امکان این عمل باید زودتر صورت گیرد تا از خطر یخ زدگی بذور در اثر سرما اجتناب شود.

بذرکاری به موقع موجب افزایش رشد مناسب، بهبود کیفیت، یکنواختی نهال ها، کاهش آفتاب سوختگی جوانه های نورسته و افزایش درصد زنده مانی می گردد.

جوانه های کوچک باید توسط صفحات پلاستیکی پوشانده شوند تا از نفوذ عوامل بیماری زا به آن ها جلوگیری گردد، دمای محیط اطراف آن ها بالاتر برود و رشد نهال افزایش یابد.

برای انجام مدیریت هماهنگ و راحت تر، بذرکاری در قطعه زمین های کوچکتری انجام می گیرد و پس از رشد جوانه ها آن ها را به نواحی بزرگتر منتقل می کنند که معمولا سازگاری بیشتری در این نواحی دارند.

به منظور بذرکاری حدود 0.6 گرم بذر در هر متر مربع از زمین استفاده می شود (هر گرم بذر پالونیا بسته به اندازه آن، بین 4000 الی 5880 عدد بذر می باشد[1] لذا می توان گفت در هر متر مربع از بستر 2400 تا 3500 عدد بذر استفاده می شود).

4-  رشد گیاهچه ها در گلدان

گیاهچه های رشدیافته در گلدان که در بستر گرم قرار دارند با صفحات پلاستیکی پوشیده شده یا درون گلخانه قرار می گیرند زیرا گیاهچه ها ضعیف و نازک هستند و اثر مخرب بیماری ها و آفات به راحتی آن ها را از پا در می آورند.

مزیت نهال های پرورش یافته در گلدان این است که به راحتی قابل انتقالند و بیماری ها و آفات به آسانی کنترل و برطرف می شوند. در این روش جوانه ها 40-60 روز زودتر تولید شده و به حد کاشت می رسند و سپس مستقیما در زمین کاشته می شوند. افزایش رشد و استحکام نهال ها در این روش مشهود می باشد.

زمانی باید عمل انتقال صورت گیرد که دمای خاک و هوا مناسب بوده، نهال های جوان 4 تا 5 جفت برگ داشته و به طول 2 تا 4 سانتی متر رسیده باشند. جوانه های رشد یافته در یک گلدان نباید از هم جدا شوند و بهتر است عمل انتقال بعد از ظهر انجام گیرد (معمولا ساعت 3 تا 4 بعد از ظهر!).

گلدان ها باید کاملا درون خاک و در قطعاتی به عرض 50 تا 60 سانتی متر و ردیف هایی به فواصل 1 متر قرار گرفته و آبیاری شوند. تعداد نهال های تولید شده در بستری حدود 150 مترمربع، برای کاشت در 1 هکتار جنگل کافی می باشد.

کاشت نهال پالونیا در گلدان

انتقال جوانه ها به خاک در ماه مناسبی باید صورت پذیرد. انتقال زودتر از موعد مشکل آفرین بوده زیرا در تعدادی از ماه های سال دمای خاک برای رشد نهال ها پایین می باشد. زمان مناسب انتقال جوانه ها وقتی است که دمای متوسط طول روز حدود 16 -18 درجه سانتی گراد و دما در عمق 5-10 سانتی متری خاک به 18 درجه سانتی گراد برسد. پس از انتقال آن ها، رویش نهال های جوان حاصل از رشد مناسب گیاهچه ها در گلدان، در زمین تکمیل می شود.

مدیریت و نگهداری نهال های بذری همانند نهال های حاصل از قلمه ریشه می باشد. اما در این روش به خسارات ناشی از بیماری های [2]Damping-off و [3]Anthracnose که مسوول آلودگی گیاهان جوان هستند، توجه خاصی می شود. در اثر بی توجهی تعداد زیادی از جوانه ها از بین می روند به ویژه بعد از بارندگی، زمانی که هوا، گرم و مرطوب شود. بنابراین جلوگیری از خسارت، موجب رشد کامل نهال ها می شود.

به منظور ممانعت از بیماری های Damping-off و Anthracnose از ماده پنتا کلرو نیترو بنزن (Penta Chloro Nitro Benzene) یا Bordeaux mixture قوی استفاده می شود. باید هر 10 الی 15 روز یکبار این ماده را بر روی جوانه های 2برگی اسپری کرد[4].

   

[1]  رجوع شود به مقاله "جمع آوری و ذخیره بذر پالونیا"

[2]  Damping-off نوعی آفت بذر است که در اثر قارچ ایجاد شده و سبب پوسیدگی آن می گردد.

[3]  Bordeaux mixture داروی ضدقارچی است که از کات کبود و آب ساخته می شود.

[4]  جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بیماری های پالونیا به مقالات مربوطه (بیماری ها و آفات پالونیا) مراجعه کنید.

اشتراک‌گذاری در تلگرام
دیدگاه‌ها  
0 # اسفندیار 1398-05-09 13:36
سلام مهندس
بعد از سبز شدن بذرها چطور میشه از خشک شدن نهال جلو گیری کرد
ممنون از راهنمایی شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # اسفندیار 1398-05-09 13:38
سلام‌مهندس
چرا بعد از سبز شدن بذر نهال هاخشک میشوند ممنون از لطفتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه