جمع آوری و ذخیره بذر پالونیا

بازدید: 1999
ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

بذرهای پالونیا بسیار کوچکند و به سرعت تولید جوانه و ریشه می‌کنند. 1000 عدد بذر پالونیا بین 0.17 الی 0.25 گرم وزن دارد. (به عبارت دیگر هر‌گرم بذر پالونیا بسته به اندازه آن، بین 4000 الی 5880 عدد بذر می‌باشد).

تعداد بذر در هر میوه پالونیا در گونه‌های مختلف از صدها تا هزارها عدد متغیر است. اما همانطور که گفته شد هر کیلوگرم بذر پالونیا شامل 4 تا 6 میلیون عدد بذر می‌باشد.

هدف از جمع‌آوری بذور باید انتخاب بذر درختان نخبه دارای فنوتیپ‌های ممتاز باشد که با شرایط بومی منطقه سازگاری داشته باشند (در واقع اگر بذری از پایه مادری مناسب در همان منطقه تحت کشت استفاده شود ایده‌آل است).

درختانی که دارای صفات مطلوبی چون رشد عالی، تنه راست و مستقیم و عاری از بیماری هستند و بیش از 8 سال عمر دارند، به عنوان پایه مادری برای جمع‌آوری بذر انتخاب می‌شوند.

بذرهای رسیده بسیار اهمیت دارند. اگر زودتر از موعد جمع‌آوری شوند درصد جوانه‌زنی پایین می‌آید و اگر جمع‌آوری بذرها دیرتر از موعد صورت گیرد، میوه‌ها شکافته شده و بذرها پراکنده می‌گردند.

جمع آوری و ذخیره بذر پالونیا

بهتر است عمل جمع‌آوری بذر در فصل پاییز انجام شود یعنی زمانیکه غلاف میوه از رنگ سبز به زرد متمایل به قهوه ای تغییر می‌یابد و قسمت بالای میوه‌ها کمی باز می‌شود. زمان رسیدن میوه‌ها بستگی به خصوصیات گونه‌های مختلف و آب‌و‌هوای منطقه دارد.

بذر درختان P.Elongata در ایالت هونان چین که دارای آب‌و‌هوای معتدل گرم می‌باشد در اواخر سپتامبر تا اواسط اکتبر(یعنی اواسط مهرماه) می رسد.  بذر درختان P.Fortunei در ناحیه هونگژئو ایالت چکیانگ چین که دارای آب‌و‌هوای نیمه گرمسیری شمالی است در اواخر اکتبر تا اوایل نوامبر (یعنی اواسط آبان ماه) می‌رسد. اما همین گونه در ناحیه گوئی لین ایالت کوانگسی چین با داشتن آب‌و‌هوای نیمه گرمسیری مرکزی، در اواسط نوامبر(یعنی اواخر آبان ماه) می‌رسد.

بعد از چیدن میوه‌ها آن‌ها را باید در هوای آزاد زیر نور خورشید به مدت 5 تا 7 روز خشک نموده و سپس درون کیسه‌هایی در محل خشک، خنک و دارای سایه و تهویه نگهداری شوند تا میوه‌ها شکافته شده و بذرها رها گردند.

اگر میوه‌ها به طور کامل رسیده و در جای مناسب نگهداری شده باشند، میزان جوانه زنی حتی بعد از گذشت یکسال نگهداری 70 تا 90 درصد می‌باشد.

درصد جوانه زنی گونه های P.Glabrata، P.Fortunei، P.Elongata و P.Australis بعد از گذشت مدت 2.5 تا 3 سال در دمای اتاق و محیط بسته، به ترتیب به 95، 94، 52 و 36 می رسد. بنابراین جهت تکثیر در زمان طولانی تر می توان از آن ها استفاده نمود.

اشتراک‌گذاری در تلگرام
نوشتن دیدگاه